مقالات و دسته بندی ها

چگونه آسانسور را قفل کنیم تا به طبقات دیگر نرود؟

چگونه آسانسور را قفل کنیم

قفل آسانسور، یک قسمت کاربردی برای افزایش امنیت، آرامش و راحتی در سرویس و تعمیر آسانسور است. آسانسور باید در زمان سرویس و رفع خرابی آن، ثابت باشد. در این شرایط سرویسکارها باید آسانسور را قفل کنند تا افراد متفرقه نتوانند از آن استفاده کنند. در غیر این صورت برای افراد یا سرویسکار آسانسور می تواند مشکلات خطرافرین به وجود آورد. در ادامه راهکارهایی را برای قفل یک طبقه اسانسور ارائه می دهیم.

 

5 روش قفل یک طبقه برای آسانسور

آسانسورهای پیشرفته با سیستم مدرن به قفل آسانسور مجهز هستند، به این شکل که در مواقع خطر افراد دیگر نتوانند از آسانسور استفاده کنند. قفل آسانسور در صورت بروز حادثه از جان افراد محافظت و امنیت آن ها را تضمین می کند. قفل کردن یا متوقف ساختن آسانسور یکی از اقداماتی است که در صورت بروز نقص فنی و خرابی آسانسور یا در مواقع سرویس و تعمیر و تعویض قطعات آن کاربرد دارد. در ادامه این مطلب از شرکت آسانسور فرابالابر چگونگی قفل یک طبقه برای آسانسور را برایتان توضیح می دهیم.

 

1. با استفاده از کلید آسانسور

قفل یک طبقه برای اسانسور

یکی از روش های قفل کردن آسانسور در طبقات استفاده از کلید ON/OFF آسانسور است. داخل آسانسور یک کلید تعبیه شده است که آسانسور به وسیله آن خاموش و روشن می شود. به این صورت آسانسور از طبقات دیگر قابل کنترل نخواهد بود.  با استفاده از کلید آسانسور می توانید آسانسور را از بیرون خاموش کنید. این کلید به جز برای خاموش کردن آسانسور، برای متوقف نشدن آسانسور در مسیر طبقه‌ مورد نظر هم به کار می رود. البته یک روش قفل موقت است و افراد دیگر می توانند با تنظیم دکمه آسانسور بر روی ON یا روشن از آسانسور استفاده کنند.‌

بیشتر بخوانید :  از قانون شهرداری برای نصب آسانسور چقدر میدانید؟

2. با استفاده از سوئیچ آسانسور

در اکثر آسانسورها، سوئیچی وجود دارد که کاربردهای فراوانی دارد. با استفاده از این سوئیچ می‌توان آسانسور را خاموش یا روشن کرد، آن را قفل کرد، حرکت آن در طبقات را محدود کرد و یا توقف آن در طبقات خاص را مجاز یا غیرمجاز نمود. این کلید در اختیار مدیر ساختمان و یا سرویس‌کاران آسانسور قرار می‌گیرد تا در مواقع ضروری مانند بروز حادثه یا شرایط اضطراری، از آن استفاده کنند.

فرابالابر مرکز فروش آسانسور ، خدمات نصب، راه اندازی، تعمیر، سرویس و … را ارائه می دهد.

 

مشاوره تلفنی فرابالابر

3. استفاده از قفل دستی در آسانسور

در صورتی که درب های آسانسور هیدرولیک به صورت دستی بسته شوند، شخص دیگر قادر نخواهد بود تا قفل را راه اندازی و از آسانسور استفاده کنند. این یک روش مطمئن برای قفل یک طبقه برای آسانسور خصوصا در هنگام سرویس و رفع خرابی آسانسور محسوب می شود. در شرایط اضطراری، مأموران آتش نشانی و تعمیرکارها می توانند آسانسور را با استفاده از قفل دستی متوقف کنند تا افراد متفرقه نتوانند از آن استفاده کنند.

 

4. استفاده از تابلو فرمان آسانسور

یک راه دیگر برای قفل کردن آسانسور در یک طبقه ، قطع جریان الکتریکی با استفاده از جعبه برق آسانسور است. وقتی با استفاده از جعبه برق آسانسور ، آسانسور را خاموش کنید، شخص دیگری نمی تواند از اسانسور استفاده کند . با این کار سیستم آسانسور به کلی قطع می شود و دیگر امکان استفاده از آن وجود ندارد. به جز تابلو فرمان می توانید از روش قطع جعبه برق آسانسور هم به مدت کوتاه استفاده کنید. در این روش بلافاصله بعد از قطع برق از طریق تابلو فرمان آسانسور، برق متصل به موتور آسانسور قطع می شود و آسانسور بعد از چند ثانیه از حرکت خود می ایستد.

نکته: اگر فردی هستید که با آسانسور یا تابلو فرمان آسانسور آشنایی ندارید، به هیچ وجه از قفل یا حذف یک طبقه برای اسانسور استفاده نکنید! چون ممکن است درب آسانسور باز بوده یا افرادی در حال استفاده از آسانسور باشند.

 

بیشتر بخوانید :  منظور از بالابر ریلی یا ستونی چیست؟

 5. قفل کردن درب لولایی آسانسور

روش های قفل کردن آسانسور

یکی دیگر از روش های قفل کردن طبقات برای آسانسور قفل کردن درب لولایی آسانسور است. قفل کردن آسانسور در یک طبقه با استفاده از روش قفل کردن درب لولایی باعث توقف در حرکت آسانسور و همچنین باز نشدن درب آسانسور در طبقات خواهد شد. با استفاده از این روش افراد نمی توانند درب آسانسور را باز و از آسانسور استفاده کنند.

مشاوره تلفنی فرابالابر

مرکز تعمیرات و سرویس آسانسور

فرا بالابر با بهره گیری از تیمی از متخصین کاملا حرفه ای و مجرب پس از نصب آسانسور و دریافت استاندارد، سرویس و نگهداری آن را با کیفیت بالا و هزینه مناسب انجام می دهد. شما می توانید برای سرویسکار درخواست دهید تا با سرویس دوره ای از بروز مشکلاتی که جان افراد را به خطر می اندازد، جلوگیری شده و بتوانید با خیال آسوده از آسانسور خود استفاده کنید؛ بدون اینکه نگران مشکلات احتمالی باشید.

امتیاز دهید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *