مقالات و دسته بندی ها

علت لرزش های کابین آسانسور چیست؟

دلیل لرزش کابین آسانسور

لرزش کابین آسانسور می‌تواند از دسته مشکلات مکانیکی یا الکتریکی باشد. حدود ۸۰٪ از تکان های آسانسور به‌دلیل مشکلات مکانیکی است و فقط ۲۰٪ از لرزش‌های آن مربوط به مشکلات الکتریکی است. بهتر است بدانید که نگهداری نامناسب از آسانسورها دلیل اصلی نیمی از مشکلات مکانیکی است و عامل بعدی آسیب‌دیدگی قطعات یا کیفیت کم آنها خواهد بود.

نصب نادرست تجهیزات آسانسور هم می‌تواند یکی از عوامل مؤثر بر لرزش کابین باشد، چون قطعات به درستی متصل نشده و به مرور زمان از یکدیگر فاصله میگیرند با ما همراه باشید تا با هم به بررسی دلیل تکان های کابین اسانسور بپردازیم. شرکت آسانسور فرابالابر تولید کننده انواع قطعات آسانسور، بالابرهای برقی و دیگر محصولات مکانیکی و الکتریکی می باشد که میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران با تجربه ما تماس حاصل فرمایید.

 

چه عواملی باعث ایجاد لرزش در آسانسور می شود؟

چه عواملی باعث ایجاد لرزش در آسانسور میشود

آسانسور یکی از تجهیزاتی است که به طور مداوم روشن و در حال کار است؛ برای همین گاهی بروز اختلال در کارکرد آن رخ می دهد. لرزش کابین از جمله اختلالات آسانسور است که ناشی از مشکلات مکانیکی و الکتریکی آسانسور می باشد. در ادامه به بررسی دلیل لرزش کابین اسانسور می پردازیم.

 

1- نصب نادرست ریل آسانسور

یکی از اصلی ‌ترین دلایل لرزش آسانسور، نصب نادرست تجهیزات آسانسور خصوصا ریل آسانسور می باشد. نصب نادرست و رعایت نکردن فاصله استاندارد بین دو ریل آسانسور، تغییرات دمایی و ایراد در شاغول کاری ریل از جمله دلیل لرزش کابین آسانسور در اثر نصب نادرست ریل ها هستند. توصیه می کنیم از یک کارشناس نصب آسانسور بخواهید که تمام این موارد را چک کند .

 

2- نصب نادرست کابین آسانسور

در صورت نصب نادرست، کابین آسانسور شما با لرزش و سرو صدا مواجه می شود . در هنگان نصب آسانسور بایستی کلیه استانداردها رعایت و از لوازم و تجهیزات استاندارد استفاده شده باشد.

 

3- کیفیت پایین بدنه کابین و اسانسور

برخی از سازندگان کابین آسانسور برای اینکه در هزینه های خود صرفه جویی کنند کابین های آسانسور را با ضخامت کمتری می سازند. کابینی که ضخامت کمتری داشته باشد، صدا را بیشتر به داخل منتقل خواهد کرد. علاوه بر این ، کابین های نازک امنیت کمتری برای مسافران دارند و باعث لرزش آسانسور می شوند. بنابراین کابین یا بدنه آسانسور با جنس بی کیفیت و غیر استاندارد جزء چند علت لرزش کابین آسانسور به شمار رود.

بیشتر بخوانید :  کابین آسانسور استاندارد چه ابعاد و مشخصاتی باید داشته باشد؟

 

4- انطباق نداشتن کابین با ریل آسانسور

فاصله زیاد یا کم بین کابین و ریل آسانسور یکی از مهم ترین علت تکان های کابین آسانسور محسوب می شود. در صورتی که ریل ها با کابین آسانسور نیز هم سایز نباشند باعث ایجاد لرزش و تکان های شدید با سرو صدا در کابین می شود. اگر نصاب آسانسور و کارشناس از ریل ‌های بزرگ‌تر استفاده کنند، از شدت سرو صدا و لرزش کابین آسانسور به شکل قابل‌توجهی کاسته می شود.

 

5- فاصله نادرست ریل و کفشک آسانسور

فاصله غیر استاندارد و غیر اصولی ریل و کفشک آسانسور منجر به لق شدن کابین آسانسور می شود. در نتیجه لق شدن کابین هم می تواند اساسی ترین دلیل لرزش های کابین آسانسور باشد. هم چنین اگر نقطه اتصال ریل ‌ها در هنگام نصب به درستی سوهان‌کاری نشده باشد، کفشک ‌ها در این نقاط درگیر شده و سبب ایجاد لرزش می‌شود.

فاصله غیراستاندارد بین ریل و کفشک باعث حرکت کابین به‌صورت افقی به اطراف می شود و لرزش ایجاد می کند که بی توجهی به آن می تواند منجر به خطرات ناشی از سقوط یا آسیب به تجهیزات و اتاق آسانسور شود.

 

6- لرزش های افقی آسانسور

از جمله عوامل مؤثر در لرزش افقی کابین آسانسور می‌توان به دلایل زیر اشاره کرد:

  •  کم وزن بودن کابین
  •  نصب نادرست ریل های اسانسور
  •  خرابی فلکه کششی کابین
  •  محاسبه نادرست وزن آسانسور و فاقد استاندارد بودن آن
  •  تاب خوردگی در سیم بکسل‌های دستگاه
  • به کار بردن قطعات بی کیفیت
  • عدم رعایت تنظیمات لازم

 

دلایل دیگر تکان های کابین آسانسور

عوامل دیگر چون خرابی موتور و سیم بکسل آسانسور، ایراد در درایوها و هرزگرد روی دیوار، برخورد کابین آسانسور با دیواره ها بالانس نبودن کشش و هرزگرد می توانند باعث لرزش و تکان های کابین آسانسور باشند.

 

صدای آسانسور در طبقه آخر به چه علتی است؟

صدای آسانسور در طبقه آخر به چه علتی است؟

در صورت استفاده از تابلو دو سرعته، استارت آسانسور به صورت سریع اتفاق می افتد و همین باعث ایجاد لرزش و صدای آسانسور در طبقه آخر می شود. معمولا استفاده از تابلو فرمان تک سرعته برای کم کردن لرزش و صدای آسانسور در طبقه آخر رایج است. همچنین در برخی موارد از دیوارهای عایق صدا برای کم کردن لرزش و صدا استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید :  قیمت موتور آسانسور چقدر است؟

 

دلیل لرزش کابین آسانسور همراه با صدای کوبیدن

در برخی از موارد وقتی کابین آسانسور تکان می خورد صدای کوبیدن نیز داخل آسانسور شنیده می شود این مشکل نیز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که عبارتند از:

  • تنظیم نبودن درهای آسانسور

در صورتی که درهای آسانسور هم تراز نباشند و به شکل صحیحی نصب نشده اند آسانسور در حین حرکت باعث برخورد لبه های درها به یکدیگر می شود و تولید لرزش و صدا داخل کابین آسانسور می شود.

  • کثیف بودن ریل و کفشک‌ ها

کثیف بودن ریل ها و کفشک ها می تواند دلیل لرزش آسانسور و صدای کوبیدن باشد. در صورتی که آسانسورتان را به شکل دوره ای سرویس نکنید این مشکل به وجود می آید.

در هنگام سرویس آسانسور، گرد و خاک، زنگ زدگی و جرم های تمامی این قطعات توسط سوهان به خوبی تمیز می شوند و از بروز سرو صدای کابین و تکان آسانسور جلوگیری می کند. جرم‌گیری منظم و از بین بردن گرد و غبار و خش ‌های روی ریل آسانسور عمر مفید آسانسور را نیز افزایش می ‌دهد. شرکت فرابالابر علاوه بر آسانسور، تولیدکننده انواع بالابر برقی نیز می باشد.

 

راه های جلوگیری از لرزش کابین اسانسور

راه های جلوگیری از لرزش کابین اسانسور

چند راهکار اصولی وجود دارد که به شما کمک می کند تا مانع از لرزش کابین آسانسور و خرابی آسانسور شوید:

1- مکان نصب استاندارد

مکان نصب نیز مانند رعایت استانداردهای دیگر  از اهمیت بالایی برخوردار می باشد از آسانسورهای کوچک برای فضاهای کوچک یا از آسانسورهای بزرگ برای فضاهای بزرگ استفاده کنید. در غیر این صورت، بار اضافی به آسانسور اعمال می کند و باعث فرسودگی قطعات و لرزش کابین آسانسور می‌ شود.

 

2- سرویس به ‌موقع قطعات آسانسور

نظافت اصولی و گردگیری و تمیز کردن قطعات مختلف آسانسور می تواند عمر این دستگاه را به شکل قابل توجهی افزایش دهد و باعث سهولت حرکت تسمه‌ ها شود. همچنین از بروز ایراداتی مانند لرزش کابین آسانسور یا سرو صدای داخل آسانسور جلوگیری کند. برای همین باید سرویس و نگهداری اصولی را در برنامه ساختمان تان قرار دهید.باید در بازه‌ های زمانی مشخص آسانسورتان را سرویس و قطعات آن به ‌خصوص ریل ‌‌های آسانسور را روغن ‌کاری کنید.

بیشتر بخوانید :  بهترین آسانسور در خانه دوبلکس کدام است ؟

 

3- استفاده از تجهیزات و قطعات باکیفیت

استفاده از قطعات بی کیفیت عامل اصلی خرابی اسانسور و لرزش و تکان های شدید آن محسوب می شود . این قطعات در مدت زمان کوتاهی دچار خرابی  و فرسایش می شوند پس استفاده از قطعات استاندارد و خریداری از شرکت معتبر یکی از اصلی ترین راه های جلوگیری از تکان های کابین اسانسور می باشد. شاید قطعات باکیفیت هزینه بیشتری داشته باشد اما بی نیاز به تعمیرات زیاد در طول مدت زمان زیاد می تواند هزینه اولیه را برای شما جبران کند.

 

تاثیر مقاومت اجزای کابین در کنترل لرزش چگونه است؟

استانداردهایی که ذکر شد از نکات و توصیه‌هایی هستند که اگر از شروع طراحی، مونتاژ و تا نصب و راه‌اندازی و فروش آسانسور رعایت شود می‌توانداز لرزش کابین تا حد زیادی جلوگیری کند. بنابراین پیش از ساخت کابین با استفاده از نرم‌افزارهای خاص شبیه سازی کابین، قطعات، ابعاد و تست سرعت های مختلف انجام می شود تا در صورت بروز مشکل سریعا ان را برطرف کنند.

 

خرید و انتخاب آسانسور از شرکت معتبر فرابالابر

اگر می خواهید آسانسوری با طول عمر بالا و بدون لرزش و داشته باشید که تمام استانداردهای لازم نصب در آن رعایت شده است باید آن را از یک شرکت معتبر خریداری کنید تا با به کارگیری قطعات باکیفیت عمر و ایمنی آسانسورتان را تضمین کند. فرا بالابر یک شرکت معتبر در ساخت انواع آسانسور است که خدمت رسانی های سریع و انجام استانداردهای لازم برای ساخت آسانسور و استفاده از قطعات باکیفیت توانسته است رضایت بیشتر مشتریان را جلب کند. برای مشاوره در رابطه با قیمت آسانسور میتوانید با بخش فروش تماس حاصل بفرمایید.

امتیاز دهید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *