مقالات و دسته بندی ها

بررسی بهترین ابعاد برای انواع آسانسور

برای آنکه اسانسور بهترین کارایی را داشته باشد باید ابعاد مناسب آن را در نظر بگرید. برای آشنایی با بهترین ابعاد برای آسانسور بایستی ابتدا اندازه چاهک یا چاه آسانسور را در نظر بگیرید. چاهک آسانسور یک تونل عمودی است که از پایین ترین سطح ساختمان شروع و به بالاترین طبقه ساختمان منتهی می شود. در این مقاله سعی داریم به بررسی ابعاد و ویژگی های انواع آسانسورها بپردازیم و شما را با بهترین ابعاد برای آسانسور آشنا کنیم.

نحوه اندازه گیری چاله آسانسور

در داخل چاله آسانسور ریل و متعلقات آسانسور حرکت می کنند و در آن جا فضایی برای کار سرویسکاران اسانسور فراهم شده است. بنابراین برای تعیین بهترین ابعاد برای آسانسور ، بررسی بهترین ابعاد برای چاهک آسانسور اهمیت زیادی دارد چون به طور مستقیم بر نحوه نصب تجهیزات آسانسور تعمیرات و امنیت آن تاثیر می گذارد. عرض چاله آسانسور متناسب با نوع و ابعاد درب ورودی است و عمق آن نیز با ظرفیت آسانسور رابطه مستقیم دارد.

برای اندازه گیری چاله آسانسور بایستی عواملی چون ابعاد کابین آسانسور، نیروهای وارد شده به چاله، ظرفیت آسانسور و درب آسانسور و تکانش های حاصل از استارت و ترمز کابین را در نظر بگیرید.

مشاوره تلفنی فرابالابر

ابعاد چاهک آسانسور

چاهک یا پایین ترین نقطه چاله آسانسور بایستی ارتفاعی حداقل 1.5 متر داشته باشد. ابعاد چاهک آسانسور مانند همان ابعاد چاله آسانسور است. اما به دلیل اجرای بهتر کلاف پایینی این مقدار را به اندازه 10 سانتی متر از هر طرف بزرگتر لحاظ می کنند. یعنی اگر ابعاد چاله آسانسور ۱۶۰*۱۶۰ باشد، ابعاد چاهک بایستی ۱۷۰*۱۷۰ باشد.

ابعاد آسانسورها بر اساس کاربرد

اجزای مختلف آسانسور با توجه به این موضوع که همه تجهیزات آسانسور در چاه آسانسور نصب می شوند، بهتر است که هریک از اجزای آن را برای تعیین دقیق تر ابعاد استاندارد آسانسور شناخت. از اصلی ترین اجزای آسانسور می توان به موتورخانه، کابین، شاسی، وزنه های تعادل، ریل های راهنما، پاراشوت، گاورنر، بافر (ضربه گیر) اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :  آیا به رضایت همسایگان در نصب آسانسور نیاز است؟

ابعاد آسانسور خانگی: برای نصب آسانسور خانگی حداکثر ارتفاع جابجایی باید 12/5 متر باشد.

ابعاد آسانسور هیدرولیکی: جهت بررسی و اندازه گیری ابعاد آسانسور هیدرولیک با ظرفیت 4 یا 6 نفره یا دیگر آسانسورها میتوانید از نصابان حرفه ای شرکت فرابالابر کمک بگیرید.

ابعاد آسانسور برانکارد بر: در این آسانسور باید پرستار بتواند به راحتی برانکارد را داخل آسانسور قرار دهد و ب بیمار را جابه جا کند.

ابعاد آسانسور در پلان مسکونی: ابعاد داخل به داخل باکس راه پله ۲۴۰ در ۴۸۰ سانتیمتر، ابعاد داخل به داخل باکس آسانسور ۱۶۰ در ۲۰۰ سانتیمتر و لابی جلوی آسانسور ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتیمتر.

عمق چاله آسانسور برای ظرفیت 4 تا 8 نفر

عرض چاله آسانسور بایستی با فضای موردنیاز برای درب اسانسور متناسب باشد. معمولا عرض مناسب برای درب آسانسور ۱۶۰ سانتی متر است البته این مقدار با عرض ۸۰ سانتی متر را نیز متناسب می باشد.

بر طبق جدول ابعاد چاله آسانسور بهترین ابعاد چاله برای آسانسور 4 نفره 140 سانتی متر عرض و 160 متر عمق در نظر می گیرند.حداقل ابعاد چاله آسانسور ۴ نفره ۱۲۰ در ۱۶۰ سانتی متر ذکر شده است.

در این صورت اندازه عرض در تعیین ابعاد آسانسور ۶ نفره در پلان برای درب های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک ۱۶۰۰ میلی متر و برای درب های اتوماتیکی که از وسط باز می شوند ۱۸۰۰ میلی متر خواهد بود.

ابعاد آسانسور ساختمان به طور مستقیم در طراحی و اندازه عمق چاله آسانسور نقش دارد. عمق چاله یا چاهک آسانسور با ظرفیت 5 نفر 160*160 سانتی متر مربع است. به ازای هر یک نفر 10 سانتی متر به این ابعاد اضافه می شود. به طور کلی بهترین ابعاد برای چاله آسانسور بر اساس ظرفیت کابین به شکل زیر است:

بیشتر بخوانید :  نصب آسانسور در کرج
آسانسور 4 نفره (۳۰۰ کیلوگرم)  120 در ۱۶۰ سانتی متر مربع

 

آسانسور ۵ نفره (۳۷۵ کیلوگرم)   ۱۶۰ در ۱۶۰ سانتی متر مربع

 

آسانسور ۶ نفره (۴۵۰ کیلوگرم)   ۱۶۰ در ۱۷۰ سانتی متر مربع

 

آسانسور ۷ نفره (525 کیلوگرم)  ۱۶۰ در ۱۸۰ سانتی متر مربع

 

آسانسور ۸ نفره (600 کیلوگرم)  ۱۶۰ در ۱۹۰ سانتی متر مربع

ابعاد آسانسور برای ظرفیت بیش از 8 نفر

برای آسانسورهایی با ظرفیت بیشتر از 8 نفر ، اندازه عرض آسانسور را 170 و عمق آن را 30 تا 40 سانتی متر لحاظ می کنند. در بررسی بهترین ابعاد آسانسورها با در نظر گرفتن چنین مقادیری می توان مناسب ترین ابعاد را طراحی کرد؛ بدون آنکه در آینده مشکلی به وجود بیاید.

آسانسور ۹ نفره       ۱۷۰ در ۱۹۰ سانتی متر مربع

 

آسانسور ۱۰ نفره    ۱۷۰ در ۲۰۰ سانتی متر مربع

 

آسانسور ۱۱ نفره ۱۷۰ در ۲۱۰ سانتی متر مربع

نکته: ابعاد ذکر شده بسته به نوع درب بایکدیگر متفاوت هستند

نحوه طراحی چاله آسانسور

برای طراحی چاله آسانسور باید مواردی به قبیل آسانسورتعداد آسانسورهای مورد نیاز برای هر ساختمان، سهولت در دسترسی و رفت و آمد افراد، حداکثر مسافت و ورود و خروج از درب ورودی یا درب آپارتمان به درب توجه کنید

در صورت خالی بودن زیر چاله آسانسور باید مقاومت کف مقاومتی برابر با ۵۰۰۰ نیوتن بر متر مربع در نظر گرفته شده باشد. این کار از اثرات ضربه ازحرکت و ترمز آسانسور و برخورد آسانسور با کف چاله جلوگیری می کند. این نکته را فراموش نکنید که چاله آسانسور جان پناهی برای سرویسکاران در زمان سقوط آسانسور است پس بایستی فضای مناسبی داشته باشد و نصب چراغ روشنایی و پریز در فاصله 40 سانتی متری از کف چاله ضرروی است. برای دریافت اطلاعات و قیمت آسانسور می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نکات لازم درباره بهترین ابعاد برای آسانسور

  • قبل از هر کاری فضای آسانسور را تعیین کنید و قبل از تعیین ابعاد آسانسور ظرفیت آن را در نظر بگیرید
  • برای به دست آوردن بهترین ابعاد برای آسانسور و چاله آسانسور رعایت تمامی نکات ایمنی و همچنین فاصله مناسب از دیواره ها الزامی است
  • ابعاد چاه آسانسور را با توجه به ابعاد کابین از هر سمت 20 سانتی متر بیشتر از ابعاد کابین در نظر می گیرند. برای تعیین ابعاد چاهک آسانسور نیز از هر طرف ۱۰ سانتی متر به ابعاد چاه اضافه می کنند
  • طبق ابعاد آسانسور مقرارت ملی ساختمان های عمومی، حداقل عرض کابین ۱۱۰ سانتی متر و حداقل عمق آن باید ۱۴۰ سانتی متر باشد.
  • برای جلوگیری از ورود آب به چاله آسانسور باید آب بندی چاله را به درستی انجام دهید و همچنین تمامی طول مسیر و ارتفاع چاله آسانسور را بررسی کنید تا نشتی نداشته باشد.
  • کف چاهک باید به طور کامل هموار و تراز قرار گرفته باشد زمانی می توان از هم تراز بودن کف چاهک چشم پوشی کرد که در آسانسور ضربه گیر نصب شده باشد.

مشاوره تلفنی فرابالابر

فرابالابر مناسب ترین انتخاب برای نصب و راه اندازی آسانسور

در این مقاله به بررسی و آشنایی با انواع ابعاد آسانسور پرداخته شد. چنانچه قصد نصب و راه اندازی آسانسور را دارید بهترین انتخاب برای شما شرکت فروش آسانسور فرابالابر می باشد. این شرکت ساخت آسانسور با بهره گیری از مهندسین باتجربه و حرفه ای در کوتاهترین زمان ممکن و با کیفیت بالا کار ساخت نصب استاندارد و بهترین ابعاد برای آسانسور را برای شما تعیین می کند. هم چنین شما می توانید برای سرویس دوره ای آسانسور از خدمات این شرکت بهره ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *