مقالات و دسته بندی ها

میدانید مصرف برق آسانسور چند است؟

مصرف برق آسانسور

یکی از نکاتی که هنگام خرید آسانسور بایستی به آن توجه کنید میزان مصرف برق آسانسور است.میزان مصرف برق آسانسور به عوامل مختلفی مانند نوع و عملکرد آسانسور بستگی دارد. در ادامه مطالب مفیدی درباره میزان مصرف برق آسانسور و روش های کاهش به شما عزیزان ارائه دهیم.

 

برق آسانسور چند ولت است ؟

سیستم مدار فرمان آسانسور که از سه حالت 380 ولت، 90 تا 220 ولت و 5 تا 30‌ ولت یعنی ولتاژ پایین تشکیل شده است. مدار 380 ولت برای به حرکت درآمدن آسانسور به کار برده می شود خصوصا اگر  2 یا 4 کنتاکتور (بسته به مدل آسانسور) داشته باشد.

 مدار 90 تا 220‌ ولت درب ها، کنتاکتورها، ترمز، فن درون کابین و چراغ ‌ها را فعال می کند. مدار 5 تا 30 ولت نیز برای فعال کردن شستی ‌های طبقات، اعلان‌ های تصویر و صوتی و سیستم ایمنی آسانسور استفاده می شود.

 

عملکرد سیستم برق آسانسور

برق آسانسور از کابل 5 رشته ای تامین می شود . این کابل داخل کنتور 3 فاز مشترک داخل ساختمان قرار گرفته است و هزینه آن بین واحدها تقسیم می شود. برق موتور و تابلوی کنترل برق چراغ ‌و پریز های چاله آسانسور و اتاقک موتور خانه نیروی خود را از تابلو برق آسانسور تامین می کنند.

 

6 عامل تعیین کننده میزان مصرف برق آسانسور

برق آسانسور چند فاز

عواملی هستند که در کاهش و افزایش توان مصرفی آسانسور نقش دارند که عبارتند از:

 

1. نوع آسانسور

مصرف برق در آسانسور کششی، نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی بیشتر است هم چنین در حالت بالا رفتن با پایین رفتن متفاوت می باشد. مصرف برق آسانسور هیدرولیک برای بالا رفتن آسانسور بیشتر از نوع کششی است. عموما از این آسانسورها در ساختمان های کم طبقه استفاده می‌شود.

آسانسورهای کششی به دلیل وزن بالا به نیروی بیشتری به سمت بالا نیاز دارند و برای طبقات زیاد مناسب هستند. آسانسورهای کششی هنگام بالا رفتن نسبت به پایین آمدن کابین آسانسور برق بیشتری را مصرف می کنند. در این صورت نیروی بیشتری در جهت مخالف به آسانسور اعمال می شود.

بیشتر بخوانید :  فلکه هرزگرد آسانسور چیست؟

 

2. تعداد طبقات ساختمان

هر چه تعداد طبقات بیشتر باشد، اسانسور برای بالا رفتن و پایین آمدن به برق بیشتری نیاز دارد پس مصرف برق بالاتری دارد.

 

3. ثابت ماندن آسانسور

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر مصرف برق آسانسور ، ثابت ماندن آسانسور است. اگر یک آسانسور برای مدتی ثابت بماند و سپس شروع به کار کند، انرژی بیشتری را صرف می کند زیرا نیاز به قدرت بیشتری برای حرکت کردن آسانسور خواهد داشت. به همین علت در این زمان مصرف انرژی بالاتر می رود و یک آسانسور با توان مصرفی مناسب تنها راه کاهش هزینه هاست. شما می توانید برای دریافت مشاوره درباره نصب آسانسور و راه اندازی آن با مهندسان ما در ارتباط باشید.

مشاوره تلفنی فرابالابر

 

4. تک فاز بودن یا سه فاز بودن

استفاده از برق سه فاز به جای برق آسانسور چند فاز می تواند تا حد زیادی مصرف برق را کاهش بدهد. آسانسورهای تک فاز می‌توانند تا ۲۰۰ بار بدون استفاده از برق استارت بزند. اگر برق هم قطع باشد، این آسانسورها می توانند کار کنند و برقی که مصرف می کنند ، به اندازه یک سشوار می باشد. هم چنین این آسانسورها در زمان اوج مصرف، برق مصرفی را به صورت پلکانی مصرف می‌کنند و در زمان ‌های اوج مصرف به جای این‌که از برق استفاده کند، برق ذخیره شده در باتری خود را مصرف می کند.

 

5. حالت استند بای یا standby electricity use

یکی از قسمت هایی که مصرف برق آسانسور 8 نفره را بالا می برد، انرژی است که آسانسورها در حالت استراحت مصرف می کنند. این انرژی به واسطه چراغ ها و فن ها صرف می شود . زمانی که از سیستمstandby electricity use  در آسانسور استفاده می شود. در این حالت ترانسفورماتوری، برق شبکه را به ولتاژ متفاوت تبدیل کند‌. و مصرف برق را بالا می برند.

بیشتر بخوانید :  آموزش گام به گام مهمترین کدهای خطای آسانسور

 

6. عوامل دیگر تعیین کننده میزان مصرف برق آسانسور

به جز مواردی که در بالا به آن پردازیم، عواملی مانند تعداد سفرهای آسانسور در هر روز، میزان وزن و حجم جا به جایی مسافران، اندازه کابین، تعداد توقف ها و نوع تجهیزات برقی داخل کابین مانند فن و لامپ های مختلف می توانند در میزان مصرف برق اسانسور و کاهش و افزایش آن تاثیر بگذارند.

 

میزان برق مصرف شده توسط هر بخش اجزای آسانسور

برق آسانسور

اگر می خواهید بدانید که آسانسور شما چقدر برق مصرف می کنند بهتر است ابتدا با مهم ترین اجزای آسانسور آشنا شوید که عبارتند از:

 

  • موتور آسانسور

قطعه ای که بیشتر از همه مصرف برق آسانسور 4 نفره را بالا می برد. موتور آسانسور است که یک درایو موتور سه فاز یا دو سرعته با قدرت بیش از 3.5 کیلو وات می باشد. موتور آسانسور وزن افراد را تحمل می کند و توازن را بین این بسکل و کابین برقرار می‌کند تا کابین بتواند در طبقات مختلف حرکت کند یا متوقف شود.

 

  • ترمز آسانسور

ترمز آسانسور روی اینورتر موتور آسانسور نصب می‌شود. ترمز زمانی که کابین ایستاده باشد فعال می شود و زمانی که آسانسور در حین حرکت باشد غیرفعال است. پس مصرف برق آن متغیر می باشد.

 

  • سیستم درب باز‌کن آسانسور

درب باز کن به شکل کشویی و اتوماتیک است. وقتی اسانسور در حین حرکت بین طبقات است درب بسته و در صورتی که کابین به طبقه مورد نظر رسید، به طور اتوماتیک برق آن قطع شده و درب آسانسور باز می شود.

بیشتر بخوانید :  چگونه آسانسور را ریست کنیم ؟

 

 

راهکارهای کاهش مصرف برق آسانسور

روش های هستند که به شما در کاهش مصرف برق آسانسور کمک می کنند. این روش ها شامل موارد زیر می شود:

  • در آپارتمان های بلند با طبقات زیاد بهترین راهکار برای کاهش مصرف برق آسانسور این است که از دو آسانسور استفاده کنید. یکی در طبقات زوج و دیگری در طبقات فرد توقف کند باعث کاهش مصرف انرژی می‌‌شود. این کار میزان توقف و تعداد کل سفرها را کمتر می کند و در نهایت باعث کاهش توان برق مصرفی خواهد شد.
  • برخی از نرم افزارهای کنترلی می توانند درخواست های توقف آسانسور را دسته بندی کند تا آسانسور توقف ها و زمان انتظار کمتری داشته باشد.
  • اگر قصد خرید آسانسور های کم مصرف را دارید، سعی کنید از برند های معتبر و شناخته شده جهانی انتخاب کنید. این آسانسور ها علاوه بر هزینه، از نظر مصرف برق هم باعث صرفه جویی شما می شوند.

 

مشاوره تلفنی فرابالابر

فرا بالابر بهترین مجموعه تولید کننده آسانسور

مصرف برق آسانسور به عوامل مختلفی بستگی دارد و اندازه گیری و کاهش آن امری نسبی است. اما برخی از راهکارها می توانند تا حد زیادی مصرف برق آسانسور را کاهش دهند. هنگام خرید آسانسور حتما به برند و میزان برق مصرفی تک فاز یا سه چند فاز بودن آسانسور دقت کنید. برای انتخاب بهترین اسانسور که تا حد زیادی می تواند برق آسانسور را پایین بیاورد کافی است از مشاوره مهندسین شرکت آسانسور کمک بگیرید. مهندسین ما در مجموعه فرا بالابر همواره امادگی پاسخگویی به سوالات شما مشتریان گرامی می باشند تا بتوانید بهترین آسانسور را انتخاب کنید. برای مشاوره و استعلام قیمت آسانسور با کارشناسان فرا بالابر در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *