مقالات و دسته بندی ها

آیا به رضایت همسایگان در نصب آسانسور نیاز است؟

رضایت همسایگان در نصب آسانسور

رضایت همسایگان در نصب آسانسور چالش برانگیزترین اقدام بعد از تصمیم به نصب آسانسور است. چرا که خیلی از ساکنین طبقات اول و دوم لزومی برای نصب اسانسور نمی بینند. نارضایتی همسایگان در نصب آسانسور می تواند یک سری مشکلات را به وجود آورد. به همین دلیل برای حل آن می خواهیم در این مقاله از شرکت آسانسور فرابالابر به موضوع نصب آسانسور بدون رضایت و اجازه همسایگان بپردازیم.

 

آیا رضایت همه همسایه ها برای نصب آسانسور الزامی است

همان طور که گفتیم کسب رضایت همسایگان در نصب آسانسور موضوعی است که در نصب آسانسور اختلال ایجاد می کند. بایستی رضایت تمام همسایه ها را به دست آورد. حتی اگر یک واحد ناراضی باشد، مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

 

قوانین نصب آسانسور در مشاعات ساختمان

برای ساخت و نصب آسانسور بایستی از شهرداری مجوز بگیرید. اگر شما ساکن ساختمان قدیمی هستید و حالا به آسانسور نیاز پیدا کردید، می‌توانید برای نصب آسانسور در مشاعات مانند راه ‌پله یا حیاط اقدام کنید. سازمان مسکن و شهرداری و شهرسازی قوانینی وضع کرده است که ساختمان هایی که قصد نصب آسانسور را در ساختمان قدیمی دارند، باید همگی بخش نامه مربوطه را رعایت کنند.

 

مقررات نصب آسانسور در ساختمان ‌های قدیمی

مخالفت و عدم رضایت همسایگان در نصب آسانسور

  • ابتدا ساختمان بایستی توسط یک کارشناس ارزیابی شده و مقاومت ساختمان و انتخاب مکان مناسب برای نصب آسانسور در ساختمان قدیمی بررسی شود. بر طبق برخی از قوانین و استانداردهای لازم، برای لزوم رضایت همسایگان برای نصب آسانسور در مشاع رضایت نامه محضری از مهم ترین نکات می باشد.
  • برای نصب آسانسور به فضایی حداقل ۱۰۰x۱۶۰ یا ۱۴۵x۱۴۵ نیاز دارید. در فضای کمتر از ۱۲۰x۱۲۰، شهرداری اجازه نصب آسانسور را نخواهد داد. اما اگر برای قصد دارید یک آسانسور هیدرولیکی نصب کنید، نیاز به فضای زیادی ندارید.
  • بر طبق ماده ۲۳ و ۴ استفاده از آسانسور، ساکنان طبقه همکف موظف به پرداخت هزینه نصب آسانسور هستند
بیشتر بخوانید :  میدانید مصرف برق آسانسور چند است؟

 

جریمه شهرداری برای نصب آسانسور بدون اجازه

اگر نصب آسانسور بدون اجازه شهرداری باشد، تخلف محسوب می شود و ساکنین را مجبور به پرداخت جریمه می کند. جریمه شهرداری برای نصب آسانسور بدون اجازه طبق فرمول تراکم 5A و 24A  محاسبه خواهد شد. نصب آسانسور در آپارتمان با وجود مخالفت همسایگان حتی در روند دریافت مجوز نصب هم اختلال ایجاد می کند. اما اگر بعد از جلب رضایت همسایگان از شهرداری مجوز نصب دریافت نکنید، شهرداری شما را جریمه خواهد کرد و بیمه حوادث به شما تعلق نخواهد گرفت. به این ترتیب عواقب حوادث برعهده ساکنین خواهد بود.

 

مشاوره تلفنی فرابالابر

ثبت دادخواست الزام به نصب آسانسور بدون اجازه

نصب آسانسور بدون اجازه یکی از ساکنین آپارتمان باعث اختلاف میان ساکنین می شود. بنابراین سعی کنید این مشکل را با گفت و گو حل کنید و رضایت آن واحدها را به دست بیاورید. به آن ها بگویید که نصب آسانسور ارزش ملک شما را بالا می برد و برایتان سود به همراه دارد. اما نصب آسانسور با وجود مخالفت برخی از ساکنین عواقب بدی دارد. چون آن فرد ناراضی می تواند به مراجع قضایی یا شورای حل اختلاف شکایت کند.

 

عدم رضایت یک واحد برای نصب آسانسور

اگر بعد از گفتگو حتی یک واحد برای نصب آسانسور رضایت نداشته باشد شما می توانید برای ثبت دادخواست الزام به نصب آسانسور اقدام کنید.

 

مراحل ثبت دادخواست الزام به نصب آسانسور بدون اجازه

نصب آسانسور در آپارتمان با وجود مخالفت همسایگان

پس اگر با وجود گفتگو همسایگان ناراضی برای نصب آسانسور به توافق نرسیدید، طبق ماده ۶ قانون تملک و قبل از مراجعه به دادگاه برای ثبت دادخواست، به شهرداری مراجعه و مجوزهای لازم را برای نصب آسانسور دریافت کنید.

بیشتر بخوانید :  کدام بالابر برای یک طبقه مناسب است ؟

بر اساس ماده ۶ قانون تملک ساختمان ساکنانی که واحد آنها مساحت بیشتری دارد، حق بیشتری در تصمیم‌گیری برای نصب آسانسور خواهند داشت. بنابراین اگر این ساکنان با شما همکاری کنند راحت تر می توانید روند ثبت دادخواست را طی کنید. بعد از اخذ مجوز از شهرداری بایستی، برای حل مشکل ساکنان ساختمان جلسه ‌ای در دادگاه برگزار می‌شود. در طی این جلسه بر طبق ادله و استانداردها برای نصب آسانسور رای صادر خواهد شد.

مشاوره تلفنی فرابالابر

بعد از جلب رضایت همسایگان در نصب آسانسور چکار کنیم ؟

بعد از جلب رضایت همسایگان در نصب آسانسور بایستی به جز مجوز از شهرداری به دنبال یک شرکت معتبر ساخت آسانسور باشید. بهترین شرکت خرید آسانسور (فرابالابر) کلیه مراحل استاندارد را رعایت می کند و شما می توانید یک آسانسور از مرغوب ترین مواد اولیه و کیفیت بالای قطعات را در ساختمان قدیمی خود نصب کنید. فراموش نکنید ابتدا رضایت کلیه واحدها را به دست بیاورید و رضایت نامه محضری را امضاء کنید. سپس کلیه مراحل ساخت و نصب آسانسور را با مهندسین متخصص و حرفه ای شرکت ما بسپارید.

امتیاز دهید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *