مقالات و دسته بندی ها

آسانسور پنوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟

آسانسور پنوماتیک

آسانسورهای پنوماتیک معمولا برای ساختمان‌ های ۲ تا ۴ طبقه به کار برده می شود و یکی از پرکاربرد ترین نوع آن برای ایجاد زیبایی در ساختمان ها یا مراکز خرید است. اگر میخواهید بیشتر با این محصول و عملکرد آن آشنا شوید از شما دعوت می کنیم تا انتهای این مطلب همراه این مقاله از فرا بالابر باشید.

آسانسور پنوماتیک چیست؟

به آسانسور پنوماتیک آسانسور وکیوم یا خلاء نیز می‌گویند. این آسانسور موتور ندارد و نیرو محرکه خود را از سیستم مکش هوا به دست می آورد.

این آسانسور از یک سیلندر مدور عمودی ساخته شده ‌اند که از جنس ورق ‌های پلی کربنات است و یک کابین کواکسیال درون آن قرار دارد و کابین درون سیلندر از طریق مکش و فشار هوا به حرکت در می آید.

کاربرد آسانسور پنوماتیک

آسانسورهای پنوماتیک را می‌توان همان آسانسور شیشه ای دانست که همانند آسانسورهای پیچی در مراکز خرید، هتل‌ها و رستوران ‌ها و برخی از خانه ها مانند خانه های دوبلکس به کار برده می شود و بسیار پرطرفدار است.

لازم به ذکر است که در محیط‌ های صنعتی که امکان انفجار، آتش‌سوزی و حضور گرد و غبار وجود دارد، استفاده از آسانسورهای پنوماتیک اصلا مناسب نمی باشد.

بر اساس کاتالوگ پنوماتیک، این آسانسور در ظرفیت های زیر تولید می شوند:

وزن

قطر خارجی چاه اسانسورکابین قطرارتفاع
160 کیلویی75 سانتی‌متر53 سانتی‌متر

2005 سانتی‌متر

206 کیلویی

94 سانتی‌متر82 سانتی‌متر1950 سانتی‌متر
238 کیلویی132 سانتی‌متر110 سانتی‌متر

2007 سانتی‌متر

 

مشخصات فنی آسانسور پنوماتیک

 • این آسانسورها به موتورخانه نیازی ندارند و به چاه یک متری نیاز دارند. برای ساختمان ‌های ۲ تا ۴ طبقه انتخاب خوبی است.
 • آسانسورهای پنوماتیک معمولا سرعتی حدود ۶ متر بر ثانیه دارند، که سرعتی نسبتا بالایی است.
 • میزان مصرف برق این آسانسورها حدود ۲۴ ولت است که بسیار بهینه است. آسانسورهای پنوماتیک برای پایین آمدن به برق نیاز ندارند و حتی در زمان قطعی برق کابین به طبقه پایین بروید.
 • به دلیل به دلیل نحوه سیم‌کشی آن خطر برق گرفتگی را به حداقل رسانده است.
 • این آسانسورها به سیستم برق کشی آسانسور پنوماتیک در تمامی قسمت ‌های آن، برق تک فاز است که از تابلو فرمان تغذیه می‌شود.
 • راه‌اندازی و درخواست نصب آسانسور پنوماتیک ساده است به طوری که در مدت زمان بسیار اندکی (ظرف ۱ تا ۳ روز) بتوان نصب کرد.
 • به دلیل اینکه آسانسورها فقط به فضایی حدود فقط یک متر مربع نیاز دارند، برای ساختمان ‌هایی که فاقد آسانسور هستند یا فضای کمی دارند بهترین انتخاب است
 • این آسانسور قابلیت اجرا در اشکال هندسی را دارد که همین امر موجب محبوبیت این آسانسور شده است.
 • هم‌چنین محدودیتی برای قرارگیری درب آسانسورهای وجود ندارد و می ‌توان آن ‌ها را در هر جهتی نصب کرد.
 • کابین و پیستون این آسانسورها شفاف و روشن می باشد فضای بیرون قابل رویت است.
 • هزینه سرویس و نگهداری آن‌ها بسیار کم است در فواصل زمانی طولانی‌تری نسبت به سایر آسانسورها نیاز دارد.
 • این آسانسورها دوستدار محیط زیست هستند و از انرژی بسیار اندکی استفاده می‌کنند.
 • طراحی کابین شیشه‌ای این آسانسورها، دید 360 درجه‌ای از محیط اطراف را برای مسافران ایجاد می‌کند.
بیشتر بخوانید :  علت لرزش های کابین آسانسور چیست؟

نحوه عملکرد آسانسور پنوماتیک

حرکت رو به بالای آسانسور در اثر فشار هوا در قسمت بالا آسانسور به سمت بالا حرکت می کند و فشار رو به بالای هوا کابین در پیستون پایین می رود. کابین آسانسور در پیستون را توربین ‌های دمنده حرکت می کنند. برای این که هوا به خوبی وکیوم شود و شرایط خلاء باشد، دور تا دور پیستون به طور کامل مهر و موم شده باشد.

برای حرکت کابین آسانسور، دریچه‌ های خروج هوا باز می‌شوند و فشار هوا را تنظیم می‌کنند و کابین پایین می‌آید و با رسیدن به تعادل دیگر حرکت می کند.

عملکرد آسانسور پنوماتیک

مشاوره تلفنی فرابالابر

اجزای آسانسور پنوماتیک

پنوماتیک در اسانسور

آسانسور پنوماتیک شامل شفت آسانسور یا همان سیلندر می شود. شفت به صورت سیلندر آسانسور را از ورق پلی کربنات می‌سازند که این ورق ‌ها مقاطع مدولار دارد و به راحتی روی هم سوار و ثابت می‌شوند.

کابین آسانسورهای پنوماتیک بر روی یک ریل بالا و پایین می‌شوندکه از آلومینوم ساخته شده است. شفت که معمولا به صورت یک استوانه لوله‌ای فولاد شفاف ساخته می ‌شوند در بین یک سازه آلومینیومی قرار می‌گیرد.

سیستم نیرو محرکه ‌ی این آسانسور هم از مکش هوا تشکیل شده است. سیستم مکش هوا از پمپ وکیوم، توربین، سوپاپ، جعبه سیستم کنترل برد تشکیل شده است. برای انتقال هوا هم از دو لوله جداگانه استفاده می ‌کند که از جنس پلی کربنات یا پی‌ وی ‌سی هستند.

1. موتور آسانسور پنوماتیک

آسانسور پنوماتیک از موتوری برای ایجاد جریان هوا و حرکت کابین استفاده نمی‌کند و به جای موتور، از یک واحد فشار هوا بهره می برد که در سرپناه آسانسور یا در فضایی جداگانه نصب می‌شود.

بیشتر بخوانید :  معرفی بهترین برند آسانسور در ایران

این واحد فشار هوا از موتور الکتریکی را به طور مداوم فشرده می‌کند و به لوله وکیوم شده انتقال می دهد و کابین را به حرکت در می آورد.

2. چاه آسانسور پنوماتیک

ساختار چاه آسانسور پنوماتیک کاملاً با سیستم چاه آسانسور هیدرولیک فرق می کند. در این نوع چاه، از یک سیلندر بیرونی به عنوان بخش اصلی استفاده می‌شود.

چاه آسانسور پنوماتیک به طور کلی به بخش‌ های متفاوتی تقسیم می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. بخش زرد محل اتصال سیستم مکش هوا را نشان می‌دهد، بخش قرمز نشان دهنده کابین و منطقه‌ی فشار اتمسفر می باشد بخش سبز به منزله بالای کابین و فشار کم می باشد. این تقسیم بخش‌ها باعث بهبود عملکرد و کارایی آسانسور پنوماتیک می‌شود.

مشاوره تلفنی فرابالابر

تاریخچه آسانسور پنوماتیک

در سال 1989، جان و هنریکا جانسون با اختراع بالابر پنوماتیک چکشی، انقلابی در صنعت حمل‌ونقل عمودی ایجاد کردند. این اختراع با شماره پتنت 4986370 به ثبت رسید و زمینه‌ساز ورود تکنولوژی پنوماتیک به دنیای آسانسورها شد.

در سال‌های 2000 تا 2002، شاهد پیشرفت چشمگیری در ساخت و توسعه آسانسورهای بادی یا پنوماتیک بودیم. این نوع آسانسورها که به آسانسور تایر یا آسانسور خلاء نیز معروف هستند، به سرعت در بازار محبوبیت پیدا کردند و جایگاه خود را در میان راه‌حل‌های حمل‌ونقل عمودی ساختمان‌های کم‌ارتفاع تثبیت نمودند.

در سال 2007، این نوع آسانسورها توسط مجله معتبر Hanley Wood Maggazinesl به عنوان یکی از 100 محصول برتر سال انتخاب شدند و مهر تأییدی بر کیفیت و نوآوری آنها زدند.

سرویس و نگهداری آسانسور پنوماتیک

کاربرد آسانسور پنوماتیک

سرویس و نگهداری آسانسورهای پنوماتیک هزینه کمتری نسبت به سایر آسانسورها، مثل آسانسور کمتر و در بازه های زمانی بیشتری در فواصل چهار-پنج ساله انجام می شود. چون این آسانسورها به روغن کاری نیاز ندارند. و این مهم ترین مزایای آسانسور پنوماتیک محسوب می شود.

بیشتر بخوانید :  قیمت موتور آسانسور چقدر است؟

قیمت آسانسور پنوماتیک

قیمت اسانسور پنوماتیک به دلیل ویژگی خاص و متریال مخصوص گران‌تر از سایر آسانسورهای هیدرولیکی و کششی می باشد. هزینه این نوع از آسانسورها  بر اساس فاکتورهای مختلفی براورد می شود

 • تعداد نفرات یا ظرفیت آسانسور 
 • ابعاد آسانسور پنوماتیک 
 • نوع وسایل و لوازم استفاده شده در این آسانسورها 
 • نوع کابین آسانسور

برای کسب اطلاعات دقیق تر از قیمت بالابر هیدرولیکی، قیمت آسانسور خانگی و دیگر انواع اسانسور با کارشناسان فرا بالابر در ارتباط باشید.

مشاوره تلفنی فرابالابر

خرید انواع آسانسور از فرا بالابر

آسانسور پنوماتیک یکی از پرطرفدارترین نوع آسانسور محسوب می شود که به دلیل ویژگی خاص خود که با خلاء کار می کند در بسیاری از هتل ها رستوران ها و مراکز خرید به کار برده می شود.

برای سفارش و خرید آسانسور شرکت فرابالابر کافی است با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و جهت هماهنگی با همکاران ما در بخش فروش تماس مشورت کنید. همواره تلاش فرابلابر در ارائه بهترین خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *