مقالات و دسته بندی ها

چگونه آسانسور را ریست کنیم ؟

ریست-آسانسور

ریست آسانسور بهترین راهکار برای برطرف کردن برخی از مشکلات در سیستم آسانسور است. به دلیل استفاده مکرر از آسانسور طبیعی است که این دستگاه با اختلالات مختلف و خرابی های پی در پی مواجه شود. اما آیا ریست آسانسور می تواند تا مشکلات در کارکرد و خرابی های آسانسور را برطرف کند. برای پاسخ به این سؤال در این مقاله از شرکت آسانسور فرا بالابر همراه ما باشید تا جواب این سؤال را پیدا کنید و با نحوه ریست کردن آشنا شوید.

مشاوره تلفنی فرابالابر

در چه شرایطی باید آسانسور را ریست کنیم؟

پیش از پرداختن به نحوه ریست کردن آسانسور لازم دانستیم که یک توضیحات پایه را برای شما ارائه دهیم تا بیشتر با این مفهوم آشنا شوید.

سیستم آسانسور به صورت کلی از دو بخش اصلی بخش الکتریکی و بخش مکانیکی تشکیل شده است. برای اینکه همواره اسانسور بتواند به خوبی کار کند. این دو بخش بایستی عملکرد درستی داشته باشند. در غیر این صورت، ناهماهنگی هر کدام از این بخش ها می تواند آسانسور را دچار اختلال و ایراد در کارکرد کند.

اگر در بخش الکتریکی آسانسور یک اختلال کوچک به وجود بیاید، می توان پس از انجام روش ریست کردن آسانسور مشکل را به طور موقت برطرف کرد. اما اگر قطعات مکانیکی و الکتریکی آسانسور خراب شده باشد.

با ریست کردن آسانسور نمی توان مشکل را حل کند. اختلال در بخش مکانیکی و بخش های اصلی الکتریکی آسانسور فقط پس از تعمیر و یا تعویض قطعه مورد نظر رفع خواهد شد.

ریست آسانسور را یک مرحله از روند عیب یابی آسانسور می‌دانند. در صورت بروز یک اختلال شما می توانید با ریست کردن آسانسور این ایراد را به طور موقت و در مدت زمان کوتاهی شناسایی کنید. اما اگر این مشکل برطرف نشد، باید آن را به یک متخصص تعمیرات آسانسور بسپارید. روش ریست آسانسور تقریبا در بین تمام آسانسورها مشترک است.

بیشتر بخوانید :  قیمت موتور آسانسور چقدر است؟

با تصور اینکه با فشردن دکمه ریست آسانسور کلیه مشکلات آسانسور برطرف کرد نمی توان این روش را روشی قطعی برای رفع تمامی خرابی های آسانسور در نظر گرفت.

نحوه ریست آسانسور

نحوه-ریست-آسانسور

ریست آسانسور هیدرولیکی یا دیگر انواع آن، به شکل یک دکمه نمی باشد. البته کار سختی هم نیست و با کمی دقت می توانید آن را انجام دهید و برای این کار به تخصص خاصی نیاز ندارید. البته برای انجام صحیح ریست آسانسور باید کلیه نکات مربوط به این روند نه چندان پیچیده را رعایت کنید. این اقدامات یک راهکار برای ریست کردن تمامی آسانسورهاست که بایستی طبق مراحل زیر ریست آسانسور را انجام دهید:

  • ابتدا باید به تابلوی فرمان آسانسور دسترسی پیدا کنید. این تابلو قطع و وصل‌کننده مدار سیستم آسانسور است. بنابراین هنگام ریست تابلو آسانسور بایستی نکات ایمنی را حتما رعایت کنید
  • سپس چند اهرم یا کلید را در این قسمت مشاهده خواهید کرد که معمولا هر کدام به یک رنگ هستند.
  • از اهرم یا کلید مشکی روی تابلو برق آسانسور که ابعادی بزرگتر نسبت به سایر اهرم‌ ها دارد، استفاده کنید. این اهرم دارای دو حالت صفر (۰) و یک (۱) است که هنگام کار دستگاه بر روی حالت یک (۱) قرار دارد.
  • رعایت نکات ایمنی را در اولویت قرار داده و به آرامی این اهرم را بر روی حالت صفر (۰) قرار دهید.
  • برخی از تابلو فرمان ها مجهز به سیستم اضطراری هستند. پس به مدت ۲ الی ۳ دقیقه صبرکنید.
  • پس از گذشت این زمان، اهرم را مجددا بر روی حالت یک (۱) برگردانید.
بیشتر بخوانید :  حداکثر ارتفاع آسانسور هیدرولیک چقدر باید باشد ؟

 

اگر بعد از ریست، مشکل هم چنان وجود داشت چی کار کنیم؟

بعد از اتمام مراحل ریست آسانسور اگر مشکل به طور موقت هم از بین نرفت بایستی از یک کارشناس با تجربه بخواهید که آسانسور شما را بررسی کند. اکیدا توصیه می کنیم که برای برطرف کردن مشکلات رایج آسانسور حتما از یک تعمیرکار یا سرویسکار اسانسور کمک بگیرید. سپردن این کار به افراد ناشایست و بی تجربه می تواند دستگاه را به طور کامل از کار بیندازد و شما را متحمل هزینه های هنگفت تعمیرات کند.

مشاوره تلفنی فرابالابر

سخن آخر

ریست آسانسور می تواند به طور موقت مشکل آسانسور را برطرف کند اما نمی تواند یک راهکار همیشگی برای رفع کلیه خرابی های آسانسور باشد. فراموش نکنید عدم رعایت نکات ایمنی در حین ریست کردن آسانسور می تواند سلامت شما و اطرافیانتان را در معرض خطر قرار بدهد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تعمیر آسانسور را به یک کارشناس نگهداری و سرویس آسانسور بسپارید. کارشناسان متخصص ما در فرابالابر آماده ارائه خدمات در راستای تعمیر و سرویس آسانسور و تعویض قطعات و بخش های مختلف آسانسور هستند. در صورت مشاهده هر گونه خرابی های آسانسور مغازه یا دیگر انواع آن، فقط کافی است با شماره های داخل سایت تماس بگیرید با اطمینان خاطر به این متخصص واگذار کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *